
Returtemperatur og volum
I 2014 ble returtemperatur en del av prismodellen i Trondheim, og fra 2018 ble det innført i resten av landet, bortsett fra Gardermoen.
Hva er returtemperatur?
Returtemperatur er temperaturen fjernvarmevannet har når det har gitt fra seg varme i bygget og returnerer til fjernvarmenettet.
Vi måler temperaturen på vannet inn og ut av bygget. Differansen mellom temperaturen inn og ut av bygningen kalles Delta T (Δt) og forteller oss hvor mye varme som er overført til bygget fra vannet.
Et godt regulert anlegg bruker lite vann og har stor forskjell på inn- og ut-temperatur. Delta T (Δt) på 45 grader regnes som et middels godt anlegg.
Hvorfor er returtemperatur viktig?
Høy returtemperatur betyr at det sirkulerer mye vann som ikke gjør noen nytte i fjernvarmenettet. Med bedre utnyttelse av fjernvarmevannet kan vi koble til flere kunder uten å øke leveringskapasiteten. Det betyr bedre ressursutnyttelse for oss, for samfunnet og for miljøet.
Hvordan kan jeg som kunde tjene på lav returtemperatur?
Du får en ekstra rabatt eller kostnad avhengig av hvor mye vann som sirkulerer i fjernvarmeanlegget ditt. I tillegg oppnås en besparelse i form av redusert strømkostnad når det pumpes mindre vann gjennom bygningen din.
Hvordan beregnes volumleddet?
Volumleddet beregnes slik at dersom det tekniske kravet på 45 grader i temperaturforskjell er oppfylt, vil prisen for volumleddet bli null. Vi trekker fra 6 øre/kWh på fjernvarmeprisen for å kompensere for volumleddet.
Volumleddet gjelder fra november til og med februar. Resten av året er fakturaen uten volumledd.
Et anlegg som er normalt godt regulert, vil "gå i null". For anlegg som er svært godt regulert, blir det billigere, og tilsvarende dyrere for ineffektive anlegg.Denne delen av fjernvarmeprisen kan dermed kunden påvirke selv.
Hva kan jeg som kunde gjøre for å få et mer effektivt fjernvarmeanlegg?
- Ingen åpne bypassløp mellom tur og retur på sekundærsiden (varmeanlegget i bygget)
- Hovedpumpen i varmeanlegget bør være trykkstyrt for å oppnå god mengderegulering
- Er det installert akkumulatortanker i tillegg, er det viktig at ladepumpen stopper når ønsket tanktemperatur er oppnådd
- Reguleringsventiler må være riktig dimensjonert og ikke for store. Det er bedre med to mindre ventiler i sekvens enn én stor
- Angi korrekte “bør-verdier” i alle regulatorer
- Lag en oversikt og funksjonskontroll for samtlige ventilasjons- og varmeinstallasjoner
- Innreguler varmeanlegget
- Monter, juster eller skift radiatortermostater
- Lag en oversikt over systemer med ekstra høye temperaturkrav, for eksempel tørkerom, varmesluser og sekundær varmtvannsbereder
- Kontroller at systemene for varmegjenvinning er korrekt tilkoblet
- Tilpass varmesystemet for lavere returtemperaturer ved reinvestering og nyinstallasjon
- Unngå for høye magasintemperaturer i beredere og varmelager
- Turtemperatur på varmekurser skal utetemperaturkorrigeres
Hvordan kan jeg som kunde finne ut hva temperaturdifferansen er på mitt anlegg?
På Min Side, samt EnergiGuiden vil du få oversikt over Delta T og andre parameter koblet til forbruket. Volumleddet på fjernvarmefakturaen kan også sjekkes, fradraget på 6 øre/kWh bør være større enn volumkostnaden. Hvis derimot volumleddet er vesentlig større enn fradraget, bør rørlegger kontaktes.
Ta gjerne kontakt med Kundeservice for hjelp til innlogging til Min Side og EnergiGuiden.